Blog

Çiftlik hayvanları yemek borusu tıkanıklığı, midedeki yabancı cisimler (poşet,iplik parçaları ve tüy yumakları gibi) nedenlerle geniremezler. bu primer şişkinlik dışında mide florasının alışık olmadığı yemler tüketilerek oluşan sekonder şişkinlik te sözkonusudur. bunlar genelde yonca ve arpa gibi köpük oluşturan yemler ve azot-karbonhidrat oranı yüksek maddelerdir. nedeni ne olursa olsun mide de biriken gaz nedeniyle solunum ve sindirim baskı altında kalır. çoğu zaman iç basıncın artması nedeniyle hayvan nefes alamaz ve boğularak ölür... Devamı için tıklayınız.

2013, Yazı Bilgisi: Blog by Admin
<

Rumenotomi operayonları asidozis ve yabacı cisim çıkarmada yapılan zahmetli ve septik bir işlemdir. klasik yöntemlerle (weingart rumen çemberi) oluşan travma ve yara dudaklarının kirlenmesi gibi komplikasyonlar ameliyat sonrası peritonitis gibi riskler ve yaranın büyüklüğü gibi nedenlerle tam şifa sağlanamaz... Devamı için tıklayınız.

2014, Yazı Bilgisi: Blog by Admin

Doğum yapan inekler doğum kanalının yada siyatik sinirinin zarar görmesi nedeniyle yada hormon-mineral dengesizlikleri nedeniyle yatıp kalkamazlar. eğer yeme içme yerinde ve takılan seruma rağmen hayvan kalkamıyorsa yatalak inek kaldırma aleti kullanmak gerekir. bu amaçla branda askılıklar yada kalça vinci kullanılır... Devamı için tıklayınız.

2013, Yazı Bilgisi: Blog by Admin

Doğum kanalının dar olduğu durumlarda buzağının kolay bir şekilde doğurtulması için sağ ve sol bilekten bağlanan ipin sırayla çekilmesi gerekir. bunun için başın iki bacak arasında normal doğum pozisyonunda olması gerekir. bu şekilde beş kişinin çekip çıkaramadığı buzağıyı doğurtmak mümkündür... Devamı için tıklayınız.

2013, Yazı Bilgisi: Blog by Admin

Tırnak kesimi ve bakımı çiftlik hayvanlarında senede 2 defa yapılması gereken rutin işlerdendir. bu nedenle kafese girmeyen huysuz hayvanlar ve besi tosunları için ve hatta yemlik kilidindeki süt hayvanları için seyyar kafes kullanılması elzemdir... Devamı için tıklayınız.

2013, Yazı Bilgisi: Blog by Admin

Doğumlar genellikle gece saatlerinde sakin bir anda gerçekleşir. herkesin uykuda olduğu bir anda güç doğuma müdehale edecek kişileri bulmak kimi zaman zordur. bulunsa bile yaşlı yada bel fıtığı olan kişiler için riskli bir durumdur. doğumda buzağıyı çektirmek için kullanılan 5 kişilik çekme gücüne sahip 3 parçalı bir ürün olan selvet doğum krikosu özel dizaynı sayesinde kimsenin tutmasına gerek kalmadan hayvanın arkasına sabitlenir ve tek kişi ile doğum yaptırılır. Devamı için tıklayınız.

2013, Yazı Bilgisi: Blog by Admin

Doğum esnasında buzağının pozisyonu ve duruşu kimi zaman doğuma elverişli olmaz. bacaklar ve başı katlanmış, geride veya aşağıda olabilir. bu durumda hekim kaygan olan başı çekmekte zorlanır. çoğu zaman hekim kafayı kanala tam çekecekken hayvan yere yatar ve müdehale zorlaşır... Devamı için tıklayınız.

2013, Yazı Bilgisi: Blog by Admin